Találékony,eszes nép a magyar. Ezt rengeteg helyről lehet hallani,hiszen számos olyan találmány,felfedezés,szabadalom létezik,mely innen indult. Amiről keveset beszélnek,az a futball labda. Ez nem azt jelenti,hogy mi vagyunk a sportág kitalálói,ellenben egy Lévay József nevű honfitársunk volt az,aki 1960-ban kifejlesztette azt a megoldást,melynek során ötszögekből,és hatszögekből varrták. Ennek eredményeképp a korábbiakhoz képest szabályosabb gömb alakot sikerült megalkotni. A "fakalapos" világban volt még egy forradalmi újítás,melynek lényege a marhabőr szeletek alábélelése volt. Ennek a lényege az,hogy a nedves játékszer a korábbiakhoz képest kevésbé deformálódott el.
   Labda és labda között van különbség,mert láthatsz párszáz forintos zsugát valamelyik hipermarket sportosztályán,de a neves sportszergyártóktól is beszerezheted súlyos tízezrekért. De a labdák labdája mégis az,melyre a FIFA rámondja az áment.
   De milyen teszteken kell megfelelnie a "FIFA" mérkőzéslabdának? A nemzetközi mérkőzéseken használt futball-labdákra egységes minőségi előírások érvényesek.

A minősített labdák esetében 3 kategóriát különböztetünk meg:
- FIFA Approved
- FIFA Inspected
- International Matchball Standard

   A labdatesztet végző szakemberek a tesztelés, ellenőrzés legmegbízhatóbb módjait választják. Első körben laboratóriumi tesztelésen kell megfelelni a labdának. A vizsgálatok egy részét robotra bízzák. A tesztelő robot képes arra, hogy teljesen egyforma rúgásokat adjon a labdának. Ezáltal érhető el, hogy ezek a rúgások ugyanolyan sebességgel, ugyanolyan erővel, ugyanabban a szögben, egymás után a szükséges számban megismételve segítsék a minél tökéletesebb értékelést.

Ezután profi játékosokkal valós környezetben (pályán) is tesztelik.

 

  • A kerület teszt. A labda optimális irányításához, amely cselezéskor és labdavezetéskor

elengedhetetlen, hogy a kerület bárhol mérve ugyanakkora legyen. Referencia érték: 68,5 - 69,5 cm

  • A gömb alak megtartásának tesztje. Minél tökéletesebb kerek alakja van a labdának, annál kiegyensúlyozottabban viselkedik levegőben, annál pontosabb és kiszámíthatóbb lesz a röppályája. Referencia érték: A legkisebb és legnagyobb átmérő közötti különbség max. 1,5% lehet.
  • A súly tesztje. Mivel egy mérkőzés alatt is több labdát használnak, ezért is nagyon

fontos, hogy a labdák súlya egy minimális tűréshatáron belül megegyezzen. A túl könnyű vagy túl nehéz labda kiszámíthatatlanul viselkedhet, ezáltal jelentősen ronthatja a játékosok teljesítményét. Referencia érték: A labda súlya 420 és 450 gramm között változhat.

  • Vízhatlansági (vízfelvételi) teszt. A labdának ugyanazt a teljesítményt kell nyújtania mind nedves, mind száraz talajon. A nedves, ezáltal nehéz labda lassabban repül a levegőben,

másképp pattan és csavarni is nehezebb mint a száraz labdát. Referencia érték: A vízfelszívást követően max. 10%-kal nőhet a labda súlya.

  • Az alak és a méret megtartásának tesztje (tartós terhelés alatt). A labdának a játék utolsó perceiben is ugyanúgy kell viselkednie mint a játék kezdetekor. A tesztelés végén csak minimális eltérés lehet a labdában lévő levegő nyomásában, a labda gömb alakjában és a varrásnak valamint a szeleprésznek is sérülésmentesnek kell lennie. Referencia érték: 2000 lövés 50 km/h sebességgel.
  • A nyomásveszteség tesztje. Ha a labdából a játék során sok levegő szökik el, jelentősen csökken az esélye a hosszú indításoknak. Az ellenőrzés során a labdát maximális értékre fújják fel és a nyomásveszteséget 72 óra múlva ellenőrzik. Referencia érték: Max. 20% nyomásesés 72 óra alatt.
  • A visszapattanás tesztje. Lényeges követelmény, hogy a játékos tisztában legyen azzal, hogy a labda hogyan viselkedik passzoláskor vagy ha lábbal, combbal, mellel leveszi azt. A tesztelést úgy végzik, hogy a labdát 2 m-es magasságból acéllemezre dobják. Referencia érték: A legkisebb és legnagyobb visszapattanás között max. 10 cm eltérés lehetséges.
  • Továbbá: Fontos szempontként jelentkezik, hogy a labda minél tovább őrizze meg

eredeti külsejét. Az egyedi dizájn tartós legyen. Ezt üveg alatti festéssel érik el. A "FIFA által jóváhagyott" mérkőzéslabdák magas árkategóriába tartoznak. A világmárkák (ADIDAS, NIKE, PUMA, stb.) egy-egy eseményre (VB, EB, BL, AFRICA KUPA, stb.) mindig kifejlesztenek egy csúcskategóriás labdát, amelyhez általában tartozik egy alacsonyabb árkategóriás edzéslabda is.

 

Lehet,hogy fejleszt mindenki,de a végén mégis az adidas labdája a nyerő...a folytatásban bemutatom a játékszer fejlődését,legalábbis a világbajnokságokon.

Címkék: foci vb 2010 meccslabda

A bejegyzés trackback címe:

https://writeforfun.blog.hu/api/trackback/id/tr862057894

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása